agregaty na wynajem

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o agregacie

Czym są agregaty prądotwórcze?

Agregaty to samodzielne urządzenia wytwarzające prąd. Dzięki zastosowaniu paliwa lub gazu są w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną nawet duże sprzęty, również kilka jednocześnie. Są bezpieczne, niezawodne, proste w obsłudze i nie wymagają dużych nakładów finansowych aby sprawnie działały. Agregaty są szeroko stosowane w przemyśle, w fabrykach, szpitalach czy urzędach. Jest to również doskonały sposób na zaopatrzenie w energię elektryczną imprez masowych odbywających się w plenerze. Najtańsze modele gromadzą energię w akumulatorach, które trzeba każdorazowo ładować w tradycyjny sposób. Nie oferują one jednak dużej mocy oraz długiego czasu pracy. Droższe modele pracują dzięki zastosowaniu paliwa, oleju napędowego lub gazu. Wytwarzają dzięki temu prąd o znacznie większej mocy i są w stanie pracować przez wiele godzin.

Penta – agregaty na wynajem

Rodzaje, moc, konstrukcja

Agregaty dzielą się przede wszystkim na jedno i  trójfazowe. Urządzenia jednofazowe sprawdzają się do zaopatrzenia w prąd urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych takich jak np. telewizor czy lodówka. Jeśli potrzebujemy prądu do kilku urządzeń jednocześnie lub też do sprzętów wymagających większej mocy, powinniśmy wybrać agregat trójfazowy. Jednofazowe agregaty generują prąd o mocy od 1 do 230 V, natomiast trójfazowe od 3 do 400 V. Generatory prądu dzielą się również ze względu na swoja mobilność. Wyróżniamy agregaty stacjonarne, zwykle dużo mocniejsze ale i powoduje większy hałas podczas pracy. Sprawdzą się podczas obsługi imprez masowych lub też w większych fabrykach. Małe, stosunkowo lekkie i mobilne agregaty to z kolei doskonałe rozwiązanie do domów jednorodzinnych, na wyjazd, do ogrodu.

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Powszechnie znane jest zastosowanie agregatów w szpitalach, bankach, fabrykach czyli wszędzie tam, gdzie przerwy w dostawach prądu wiążą się z zagrożeniem dla zdrowia czy życia pacjentów lub też z problemami finansowymi firm i instytucji. Obecnie agregaty coraz częściej znajdują zastosowanie w domach prywatnych oraz w małych usługowych przedsiębiorstwach. Generatory prądu sprawdzają się podczas budowy domów, w miejscach niepodłączonych jeszcze do sieci elektrycznej. Również właściciele działek rekreacyjnych korzystają z agregatów. Małe i lekkie agregaty akumulatorowe sprawdzą się na wyprawach turystycznych.

Kupić czy wynająć?

Koszt zakupu dobrej jakości agregatu to kilka tysięcy. Nie trzeba poczyniać takiego dużego wydatku jeśli planujemy sporadyczne używanie agregatu lub tylko przez krótki czas. Agregaty na wynajem to również dobra opcja a zdecydowanie tańsza. Za stosunkowo nieduże pieniądze możemy wynająć doskonałej jakości agregat i cieszyć się jego zastosowaniem tylko wtedy gdy tego potrzebujemy.

O czym trzeba pamiętać?

Posiadając agregat warto pamiętać o okresowej kontroli jego stanu technicznego, poziomu paliwa oraz oleju w silniku. Trzeba też pamiętać o stosowaniu wyłącznie czystego paliwa oraz o przestrzeganiu zasad transportu agregatu. Zawsze powinien on znajdować się w pozycji roboczej. Niefortunne obracanie sprzętu grozi zalaniem i trwałym uszkodzeniem części silnika. Dużej nieużywany agregat warto też od czasu do czasu “odpalić” i pozwolić mu chwilę popracować.

Dodaj komentarz