nosacz Janusz

Nosacz Janusz – Stereotyp Typowego Polaka

Jaki jest stereotypowy Polak? Przed oczami z pewnością staje nam „typowy Janusz”, czyli starszy jegomość z siwą czupryną, który patrzy na świat spod byka, zwłaszcza na swojego sąsiada, któremu tak się powodzi, że z pewnością jest złodziejem. Typowy Polak ma też wydatny brzuszek, w dłoni dzierży butelkę z piwem i bywa leniwy, całe dnie spędzając z pilotem od telewizora. Nie zna języków – a po co? Ponad to lubi sobie ponarzekać, a w wolnej chwili wyciąga świnkę skarbonkę skrzętnie liczy swoje zaskórniaki. Taki z grubsza obraz maluje się przed naszymi oczami. Jest to, oczywiście, obraz karykaturalny, a jednak pewne cechy są naszą narodową cechą. 

Na szczęście typowy Janusz ma także poczucie humoru! Tak właśnie powstały słynne memy z Nosaczami w roli głównej. Te sympatyczne zwierzaki są zagrożone wyginięciem a ich cechą charakterystyczną są wielkie nosy, znad których zerkają smutnym wzrokiem na świat. Na głowie mają jasną sierść, którą z oddali można pomylić z siwym. Nic dodać, nic ująć – idealnie oddaje obraz typowego Polaka czy też typowego Janusza. W dodatku ich fizjonomia jest na tyle ciekawa i sympatyczna, że stworzenie memów to tylko kwestia czasu. I tak też się stało. Pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na podobieństwo nosacza do niektórych Polaków był YouTuber Testoviron, który zasłynął z obrażania mieszkańców naszego kraju. Od tej pory nosacze stały się ikoną polskiego internetu i bohaterem memów, których internauci tworząc coraz więcej. 

Jak to w przyrodzie bywa – większy nos posiadają samce. Jak można się domyślić – im większy nos, tym samiec bardziej atrakcyjny. Natura nie zawsze jest błyskotliwa – duży nos w późniejszym wieku sprawia, że Nosacze mają problem z pobieraniem pokarmu. Być może właśnie dlatego są zagrożone wyginięciem? Tak czy inaczej, w internetowych treściach samce z wielkim nosem są to tak zwane „Janusze”, rzadziej „Seby”. Samice, posiadające nos zdecydowanie zgrabniejszy, nazywane są „Grażynamy”, „Halynamy” bądź „Karynamy”. Posiadają więc najbardziej typowe polskie imiona, które również zaczęto utożsamiać z typową polską mentalnością.

Nosacze prowadzą dzienny tryb życia i najczęściej przesiadują na drzewach. Z natury są bardzo spokojne a z racji swojej diety roślinnej – bardzo powolne. Zupełnie jak nasz Janusz na kanapie, czyż nie? Można by porównać go do wielu innych postaci, ale chyba najlepiej będzie jak każdy z nas znajdzie kogoś, kto jest do niego podobny i obdaruje go prezentem, który w sposób jednoznaczny pokaże mu jak cudowne są Nosacze!  Jeśli i Ty tak uważasz, to wyraź to swoim outfitem. Wejdź na stronę sklepu PrezentSimple i znajdź nosacza, który wyraża Twoją osobę. 

Dodaj komentarz