objawy menopauzy

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Z biegiem lat, kiedy ciało kobiety wchodzi w fazę przekwitania, w jej organizmie zachodzą różne zmiany. Te najbardziej odczuwalne dotyczą układu hormonalnego. Wygasająca praca jajników sprawia, że dochodzi do niedoborów wydzielanych przez nich hormonów – estrogenów i progesteronu. Zbyt mała ilość tych substancji powoduje nieprzyjemne odczucia somatyczne – uderzenia gorąca, bezsenność, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, zimne poty, uczucie niepokoju i nerwowość. Jak sobie z nimi radzić?

Suplementy zawierające soję

Znajdująca się w suplementach soja jest standaryzowana na obecność izoflawonów (zwłaszcza genisteiny). Zostało naukowo udowodnione, że regularne podawanie izoflawonów łagodzi objawy menopauzy. Decydując się na suplement, nigdy nie zaczynajmy od wysokiej dawki. Może się okazać, że jest to całkowicie zbędne i w naszym przypadku zadziała dawka minimalna. Na rynku znajdziemy sporo suplementów zawierających wymienione związki. Do najpopularniejszych preparatów na menopauzę należą Menopauzin, Soyfem oraz Soyfem Forte.

Wyciąg z kłącza pluskwicy groniastej

Pluskwica groniasta jest źródłem wielu pożytecznych substancji – zawiera garbniki, kwasy fenolowe, ale także izoflawony. Suplementy zawierające tę roślinę stosowane są nie tylko w celu łagodzenia objawów menopauzy, ale także jako lek na bóle mięśni i stawów. Popularnymi suplementami diety zawierający ten składnik są Remifemin oraz Klimadynon,

Szyszki chmielu

Wyciąg z szyszek chmielu bardzo często stosowany jest w celu ukojenia napięcia nerwowego. W suplementach dla kobiet są standaryzowane na obecność 8-prenylnaringeniny, kolejnego fitoestrogenu. Bywają także łączone ze zmielonymi nasionami lnu. Te z kolei działają estrogennie, regulując gospodarkę hormonalną organizmu. Jeśli szukamy tych substancji, rozejrzyjmy się za suplementami Ligunin i Ligunin Termostop.

Zanim sięgniemy po suplementy dostępne w aptece rozważmy wizytę u lekarza. Kompetentny endokrynolog pomoże dobrać właściwe suplementy i dietę, a w razie potrzeby dobierze także hormonalną terapię zastępczą, która sprawi, że efekty menopauzy będą znacznie mniej uciążliwe lub całkowicie zanikną.

Dodaj komentarz