Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego w praktyce – co warto wiedzieć?

Wynajem nieruchomości niesie za sobą zagrożenia różnego typu. Oprócz tych standardowych, które zabezpieczyć nam może przemyślana polisa ubezpieczeniowa, warto pochylić się nad wystąpieniem nieoczekiwanych zdarzeń życiowych – które co pokazuje praktyka czasem mogą stanowić spory problem dla wynajmującego.

Czym jest umowa najmu okazjonalnego?

W aspekcie prawnym najem okazjonalny funkcjonuje w przepisach prawnych w Polsce od 2001 r. (ust. O ochronie praw lokatorów, art.19a-19e). Będąca jego rozwinięciem umowa najmu okazjonalnego daje możliwości skutecznej ochrony praw własności, zestawiając to ze zwykłą umową najmu.

Zakres ochrony w przypadku najmu okazjonalnego jest bardzo szeroki i co równie ważny zdecydowanie bardziej rygorystyczny niż ma to miejsce w standardowej wersji umowy. W przypadku najmu okazjonalnego mamy do czynienia z pojęciem niechcianego najemcy – czyli takiego, który sprawia różnego typu problemy wynajmującemu lub posiada szczególne prawa, które chronią go przed opuszczeniem lokalu (np. kobieta w ciąży w okresie zimowym nie może zostać wyrzucona z lokalu, nawet jeżeli nie opłaca czynszu).

Najem okazjonalny jest prawem szczególnym, z pierwszeństwem stosowania wobec przepisów ogólnych,zgodnie z łacińską maksymą lex specialis derogat legi generali. Istotą przepisów związanych z najmem okazjonalnym jest ograniczenie praw lokatorów.

Ograniczenie praw lokatorów – istota najmu okazjonalnego

Ustawa o ochronie lokatorów daje bardzo duże możliwości uchybień najemcom. Regularne, głośne imprezy, brak terminowego opłacania czynszu, nadużycia w stosunku do wynajmującego – przepisy ogólne nawet w w/w przypadkach stoją często po stronie lokatorów. Ustawa o najmie okazjonalnym jest tutaj orężem w służbie wynajmującego dając mu szczególne uprawnienia.  Jeżeli interesuje Cię Flipowanie na mieszkaniach na rynku pierwotnym zajrzyj na stronę z linku.

Dodaj komentarz