Pranie i czyszczenie tapicerki meblowej w domu

Popularny styl eklektyczny w aranżacji domów to połączenie zróżnicowanych elementów różnej stylistyki, które wspólnie stwarzają spójne, oryginalne, ożywione, kontrastowe i odważne wnętrze. Wprowadzenie do nowocześnie urządzonych pomieszczeń, starych mebli z rodowodem, wytwarza unikalny, niesamowity klimat. Dlatego też, moda na antyczne, tapicerowane wyposażenie nie słabnie.

Bardzo często stare umeblowanie wymaga renowacji. Największym problemem podczas odnawiania antyków, okazuje się materiał obiciowy, z którego niełatwo usunąć wszelkie zabrudzenia. Pranie kanap na osiedlu Ursynów to usługa, z której warto skorzystać, znajdując się w posiadaniu tapicerowanego umeblowania. Jakich preparatów jednak używać, gdy sami chcemy wyczyścić fotele, krzesła bądź sofy?

Czyszczenie i pranie tapicerki w domu – o czym należy pamiętać?

Czyszczenie tapicerki meblowej w domu nie jest trudne, jeżeli poziom zabrudzenia danego mebla nie jest zbyt duży, mamy świadomość tego jak powinien wyglądać cały proces odświeżania materiału oraz jakich preparatów użyć. Warto pamiętać, że niektórych plam, mimo zastosowania środków piorących wysokiej jakości, nie jesteśmy w stanie usunąć sami, wtedy najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Co należy wziąć pod uwagę, zanim przystąpi się do czyszczenia?

1. Metoda prania powinno być dostosowana do rodzaju tkaniny, w innym wypadku możemy uszkodzić obicie.

2. Produkty do prania powinny zostać przystosowane do gatunku tkaniny.

3. Każdy tapicerowany mebel musi być odpowiednio pielęgnowany. Zaleca się regularne odkurzanie obić.

4. Ręczne czyszczenie nie zawsze jest bezpieczne, może, bowiem przyczynić się do powstania na tkaninie plam i odbarwień, a w skrajnych przypadkach może nawet uszkodzić materiał.

Przed powzięciem decyzji o wypraniu tapicerki w domu, dokładnie się zastanów. Nie da się, bowiem przewidzieć, czy czyszczenie całkowicie usunie przybrudzenia czy doprowadzi do pojawienia się niepożądanych zaplamień. 

Czyszczenie i pranie tapicerki meblowej w domowym zaciszu

Na sklepowych półkach możemy znaleźć szereg preparatów do czyszczenia tapicerki meblowej, nie wolno jednak zapomnieć o wykonaniu testu produktu na tkaninie, nim przejdziemy do prania. W ten sposób mamy możliwość sprawdzenia czy dany środek nie przyczyni się do uszkodzenia obicia i jak reaguje po zetknięciu z materiałem. Równie ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta, które znajdują się na etykietach.

Niektórzy wolą sprawdzone domowe sposoby, takie jak wykorzystanie kwasu cytrynowego bądź płynu do naczyń. Nie są one jednakże gwarancją usunięcia zabrudzeń.

Sam proces czyszczenia rozpoczyna się od dokładnego odkurzenia tapicerki, dzięki czemu zredukujemy widoczne zanieczyszczenia, a kończy się na wypraniu tkanin przy użyciu specjalnych preparatów.

Dodaj komentarz