Czy pomoc drogowa to dobry pomysł na biznes?

Jeśli interesujemy się branżą motoryzacyjną i transportową, a do tego dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, jednym z pomysłów na biznes jest pomoc drogowa. Czy jednak można na tym zarobić? Jakie przygotowania trzeba przedsięwziąć i jakie urządzenia i pojazdy nabyć, by zaproponować ofertę konkurencyjną na rynku krajowym, a nawet międzynarodowym? Warto zdać sobie sprawę z tego, że klientów chcących skorzystać z całodobowej pomocy drogowej nigdy nie zabraknie. Każdemu użytkownikowi samochodu może zdarzyć się sytuacja, w której niezbędne będzie holowanie, laweta, naprawienie drobnych usterek, dowiezienie paliwa czy wymiana koła. Warto jedynie pamiętać o posiadaniu odpowiedniego sprzętu, świadczeniu kompleksowych usług i dobrej reklamie prowadzonej firmy.

Holowanie i laweta – kluczowe usługi pomocy drogowej

Każdemu pomoc drogowa 24H kojarzy się przeważnie z transportem i przewiezieniem do warsztatu samochodów, które uległy awarii lub wypadkowi czy kolizji. Często nie nadają się one do dalszej jazdy i do transportu do mechanika lub na inne miejsce używana jest laweta. Jedną z firm działających w woj. Lubuskim która cieszy się bardzo dobrą opinią jest laweta Świecko.

Kto może założyć pomoc drogową?

Do prowadzenia pomocy drogowej w Polsce nie są wymagane żadne dodatkowe pozwolenia, ubezpieczenia czy inne uprawnienia. Oczywiście, należy posiadać prawo jazdy uprawniające do poruszania się konkretnymi pojazdami. Sytuacja jest trudniejsza, gdy nasza całodobowa pomoc drogowa ma obejmować swoim działaniem również państwa Unii Europejskiej. Do prowadzenia takiej działalności wymagana jest licencja na transport międzynarodowy wydawana przez biuro ds. transportu międzynarodowego mające swoją siedzibę w Warszawie.

Jakie urządzenia są ważne podczas prowadzenia pomocy drogowej? Paradoksalnie, jednym z ważniejszych urządzeń niezbędnych przy prowadzeniu całodobowej pomocy drogowej jest telefon z dobrze naładowaną baterią. Trzeba mieć świadomość, że kierowcy poruszają się po drogach o różnych porach dnia i nocy. Co prawda można nie odbierać telefonów w nocy, jednak wówczas trzeba się liczyć z utratą części klientów potrzebujących holowania lub innych usług. Pamiętajmy też, że pojazd używany do pomocy drogowej musi być zarejestrowany jako świadczący tego rodzaju usługi. Kabina takiego samochodu musi być pomalowana na żółty kolor lub na karoserii musi być widoczny żółty pas. Inne niezbędne wyposażenie to hak do holowania pojazdów i sygnalizator świetlny umieszczony na dachu. To jedynie podstawa. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej będziemy mieć wyposażenia, tym większą ilość klientów będących z różnych sytuacjach obsłuży nasza pomoc drogowa 24h. Co za tym idzie, osiągane wymierne zyski będą wyższe.

Dodaj komentarz